گزارش تصویری از تجلیل از پیشكسوتان فیلم‌های كمدی سینما و تلویزیون

۱۳۸۹/۰۹/۱۴ | برچسب‌ها: | 0نظرات


در ادامه‌ی این مراسم، شقایق دهقان و محراب قاسم‌خانی برای تقدیر از محمد ورشوچی روی سن رفتند. ورشوچی هنگام دریافت جایزه‌اش بیان كرد: من سخنگوی خوبی نیستم، اما شنونده‌ی بسیار خوبی هستم و اكنون از همه‌ی دوستانی كه این مراسم را برگزار كرده‌اند تشكر می‌كنم. او ادامه داد: من خدمتگزاری هستم كه 60 سال عمرم را در تلویزیون، تئاتر و سینما گذرانده‌ام. جواب زحمت‌های من همین تشویق‌های شماست و با پول نمی‌توان آن‌ها را جبران كرد. گاه برخی جوانان كه من را می‌بینند می‌گویند می‌شود كاری كنید كه ما هم بازیگر شویم. من خطاب به این دوستان می‌گویم كه هر كاری رنج و زحمت دارد، اكنون صدا‌وسیما دانشكده‌ای جداگانه‌ای برای خود دارد و جوانان می‌توانند با انتخاب یكی از رشته‌های مورد علاقه‌ی خود به عرصه‌ی سینما و تلویزیون وارد شوند.

احمدی هنگام گرفتن جایزه‌ی خود گفت: در مقابل این همه هنرمند نمی‌توانم چیزی بگویم؛ اما فقط به این نكته اشاره می‌كنم كه من 70 سال است در این كارم و اكنون و پیش از این، بارها مزد كار خود را گرفته‌ام. مزد من همین لبخند شماست و دیدن لبخند بر لبان شما برای من كافی است.
در این مراسم نیوشا ضیغمی برای اعطای جوایز علیرضا خمسه روی سن رفت. علیرضا خمسه هم كه به‌تازگی از سفر حج بازگشته و موهای خود را تراشیده است، در این مراسم به طنز گفت: معاشران گره از زلف یار باز كنید.
محمدرضا فروتن برای اعطای هدایای سعدی افشار روی سن رفت. وقتی افشار روی سن حاضر شد، شهرام شكیبا كه اجرای این مراسم را برعهده داشت، از او خواست با چند جمله حاضران سالن را بخنداند. سعدی افشار در پاسخ به این درخواست گفت: سیاه‌بازی هیچ‌گاه با یك نفر انجام نمی‌شود. هیچ‌وقت سیاه‌بازی انفرادی نبوده است و این حرفه بدبختی‌های زیادی دارد و این‌گونه نیست كه یك نفر به‌تنهایی بخواهد روی صحنه بیاید و دیگران را بخنداند.
در بخش دیگری از همایش تجلیل از پیش‌كسوتان فیلم‌های كمدی، شبنم قلی‌خانی برای تقدیر از گوهر خیراندیش روی سن رفت.
در ادامه‌ی این مراسم نصرت‌الله وحدت ـ بازیگر قدیمی تئاتر و سینما ـ دعوت شد و در صحبتی كوتاه گفت: مجبورم خلاصه‌ای از خود بگویم؛ پیش از این‌كه همه‌ی شما به دنیا بیایید من قدم به صحنه‌ی تئاتر گذاشتم. من 62 سال پیش تئاتر را آغاز كردم و پس از موفقیتی كه در اصفهان پیدا كردم، تهرانی‌ها از من دعوت كردند تا به اینجا بیایم و برنامه‌هایی اجرا كنم. پس از آمدن به تهران، جذب سینما شدم و ماندگار شدم. در تهران من سال‌ها با عناوین و القاب مختلفی كه به من نسبت می‌دادند، كار می‌كردم، حتا به یاد دارم زمانی در صفحه‌ی اول روزنامه‌ی كیهان از من به‌عنوان «سلطان كمدی» یاد می‌شد یا روزنامه‌های دیگر عنوان «شكرپاره» و «بمب خنده» را به من می‌دادند؛ اما حالا از آن بمب تنها چاشنی‌اش باقی مانده است.
خیراندیش در سخنانی گفت: باور كنید نمی‌دانستم كه امشب قرار است از من هم تجلیلی شود.
شهرام قائدی برای تقدیر از بیژن بیرنگ روی سن رفت و بیژن بیرنگ در صحبتی بسیار كوتاه گفت: نمی‌دانم چه باید بگویم فقط جای دوست و همكار قدیمی‌ام مسعود رسام را خالی می‌كنم و از بانیان این برنامه متشكرم.
چنگیز جلیلوند برای اعطای هدایای داریوش كاردان روی سن رفت و گفت: تصور می‌كنم بازیگران و كمدین‌های پیش‌كسوت ما امروز به جایی رسیده‌اند كه لایق آن‌هاست كه برای‌شان چنین جشنی گرفته شود. داریوش كاردان‌ هم پس از گرفتن هدایای خود گفت: نمی‌خواستم این را بگویم، ولی باید مرگ مرحوم طنز را به اطلاع دوستان و آشنایان برسانم و تسلیت بگویم. این مرحوم مدت‌هاست درگذشته و چهلم و سال آن هم برگزار شده و چند سالگرد هم برایش گرفته‌اند. اكنون به جای طنز، نطنز بیداد می‌كند و آفتابه و فحش جای طنز را گرفته است.
آرام جعفری برای تقدیر از ماهایا پطروسیان روی سن رفت و پطروسیان نیز در صحبتی كوتاه گفت: در جایی كه اساتید پیش‌كسوتی مانند مرتضی احمدی گفتند كه خجالت می‌كشند حرف بزنند، من نمی‌دانم چه بكنم؛ اما دوست دارم برخی مسائل را بگویم. البته اصلا انتظار نداشتم كه امشب از من هم تجلیل شود، چراكه بر این باورم كه هنوز راه درازی در پیش دارم. پطروسیان ادامه داد: می‌خواستم به نكته‌ای كه شاید خیلی از بازیگران كمدی ما را اذیت می‌كند، اشاره كنم. متأسفانه نگاه خاصی به كمدی و بازیگران كمدی می‌شود و معمولا مهارت‌ها و كار این افراد در جشنواره‌های بین‌المللی داخلی ما مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. در حالی كه اگر همان افراد آن كارها را در ژانر جدی انجام دهند، حتما مورد تقدیر قرار می‌گیرند.
رضا بابک هم در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: «به هر حال، امیدوارم فضایی ایجاد شود كه باز طنز‌های شریف برای خود جایی داشته باشند و امكانی به‌وجود آید كه دوستان ما كه كاربلد هستند، بتوانند در این عرصه فعالیت كنند. اكنون متأسفانه طنز جای خود را به مسائلی داده است كه امیدواریم در آینده جلوی این اتفاق گرفته شود».
رضا بنفشه‌خواه جایزه مرضیه برومند را به خواهرش داد.
آرام جعفری برای تقدیر از ماهایا پطروسیان روی سن رفت.
لاله اسكندری برای تقدیر از فرهاد آییش روی سن رفت و مائده طهماسبی (همسر فرهاد آییش) به نمایندگی از او این جایزه را گرفت.
در این مراسم با پخش كلیپی از زنده‌یاد علی حاتمی و كارهایی مانند «حسن كچل» و «خواستگار» از او یاد شد. هم‌چنین یادی هم از زنده‌یاد منوچهر نوذری شد و در پایان مراسم بیان شد كه كمال تبریزی به‌دلیل این‌كه مشغول فیلم‌برداری در ارمنستان است از قبول چنین تقدیری عذرخواهی كرده و حمید جبلی و ایرج طهماسب هم گفته‌اند كه سر كار هستند و نمی‌توانند برای تقدیر در این مراسم حاضر شوند. در پایان این مراسم، با پخش كلیپی، یاد درگذشتگان سال‌های اخیر سینما، تلویزیون و تئاتر گرامی داشته شد.

0 نظرات:

ارسال یک نظر

مطالب قبلي