CNG دو نرخی می شود

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ | برچسب‌ها: | 0نظرات

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت اضافه کرد: در دی ماه امسال شخصی‌ها ۱۱۰ لیتر و تاکسی‌ها ۹۰۰ لیتر بنزین دریافت می‌کنند که نیمی از آن ۱۰۰ تومانی و نیمی ۴۰۰ تومانی است.
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: CNG افزایش قیمت دارد و بعد از چند ماه دو نرخی می‌شود و قیمت آن برای خودروهای شخصی و عمومی متفاوت خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری فارس، محمد رویانیان که شب گذشته در برنامه فرصت شبکه سوم سیما درباره هدفمندکردن یارانه‌ها و حمل و نقل سخن می‌گفت با بیان اینکه آقای رئیس جمهور موافق برخورد سخت در اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها نیستند و تلاش می‌کنیم مسائل را با تعامل حل کنیم، اظهار داشت: مسائل مربوط به حمل و نقل در هدفمندی یارانه‌ها را هم بصورت نقطه‌ای و هم بصورت استراتژیک مدیریت می‌کنیم چنانکه ۱۰۲ برنامه در حمل و نقل برای پنج سال دیده‌ایم.
وی افزود: برای بارها از این به بعد بارنامه الکترونیک صادر می‌شود و بزرگترین توصیه ما به رانندگان حفظ خونسردی است چراکه قیمت حمل بار را طوری تنظیم می‌کنیم که مبلغ پرداختی برای گازوئیل را جبران کند.
وی با تاکید بر اینکه اگر جایی لاستیک گران شود سراغ آن می‌رویم، تصریح کرد: اگر لازم شد در پایانه‌ها لاستیک و روغن توزیع می‌کنیم؛ ممکن است دو روز قیمت دست لاستیک فروش باشد اما بلافاصله مدیریت و قطع خواهد شد.
رئیس ستاد مدیریت حمل‌نقل و سوخت با بیان اینکه تمام تاکسی‌ها، وانت‌ها، آژانس‌ سهمیه دی ماه را دریافت می‌کنند، اضافه کرد: سهمیه با هر قیمتی داده ‌شود محاسبه کرده‌ایم چطور در قیمت کرایه تأثیر می‌گذارد.
وی با بیان اینکه یکی دو روز آینده به اندازه ۱۰، ۱۵ روز گازوئیل ۱۶٫۵ تومان شارژ می‌شود، گفت: از رانندگان تاکسی، وانت و آژانس می‌خواهیم که قیمت افزایش نیابد چون تا پایان دی ماه سهمیه ۱۰۰ تومانی را دریافت می‌کنند.
رویانیان اضافه کرد: ۱۰ تا ۱۵ روز مانده به پایان ماه آینده میزان افزایش کرایه شهر به شهر به دقت اعلام می‌شود و برای رانندگان کامیونها و نوسازی ناوگان برنامه بسیار خوبی دیده شده است.
وی اظهار داشت: سهمیه فعلا استمرار دارد چنانکه از دی ماه مردم دو سهمیه می‌گیرند یک سهمیه ۶۰ لیتری شخصی، ۵۰۰ لیتری تاکسی و … که سرجای خود می‌ماند اما قیمت آن متفاوت است و یک سهمیه هم که مقداری کم شده اما قیمت آن ۱۰۰ تومان است دریافت می‌کنند.
وی تاکید کرد: این ماه هر خودرو شخصی ۱۱۰ لیتر شارژ می‌شود که نیمی از آن ۱۰۰ تومانی و نیمی با قیمت جدید است و برای ماههای دیگر هم خدا بزرگ است.
*گازوئیل دو نرخی می‌شود
رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت افزود: از امشب قیمت گازوئیل تغییر کرده و سهمیه‌‌بندی می‌شود و به مدت دو ماه علی الحساب سهمیه از امشب در کارت کامیونها و اتوبوسها و مینی‌بوس‌ها ریخته می‌شود.
وی با بیان اینکه ۵۸۸ هزار گازوئیل سوز داریم که کارت آنها در یکسال گذشته کار کرده و به آنها سهمیه می‌دهیم، گفت: دو نوع قیمت گازوئیل داریم که یکی بالا و دیگری کمتر از نصف آن آست که قیمت پایین‌تر را به حمل و نقل عمومی و کشاورزی می‌دهیم.
رویانیان اضافه کرد: ۲۵۰۰ مینی‌بوس را در طرح نوسازی داریم که برای نوسازی آنها ستاد ۳ میلیون تومان پرداخت می‌کند، ۲۰ میلیون وام می‌گیرند، بخشی از قیمت توسط وزارت راه و بخش کمی نیز توسط خود افراد تامین می‌شود اما برای ۴۰ تا ۵۰ هزار مینی‌بوس در سال ۹۰ برنامه داریم که به خصوص در روستاها تحت حمایت قرار گرفته و تعویض شوند.
وی در ادامه تصریح کرد: تا امروز خاضعانه صحبت کردیم اما از امروز مشکلات موجود در جامعه حمل و نقل را رصد و با کمک هم برطرف می‌کنیم چنانکه از فردا به دنبال پیگیری مشکلات ریز انواع بخش‌های ناوگان حمل و نقل خواهیم بود.
وی تاکید کرد: از امشب به بعد صحبت ما با جامعه ۱٫۵ میلیونی رانندگان این است که هر چیزی در زنجیره خدمت آنها مشکل ایجاد می‌کند آن را برطرف می‌کنیم و خودسرانه کاری نکنند.
رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت با بیان اینکه ما قصد داریم بیش از ۱۰۰ هزار کامیون فرسوده را ظرف ۳ سال نو کنیم، اظهار داشت:
ممکن است بخشی از مشکلات را ندیده باشیم اما تا کف جاده‌ها و پایانه‌ها برای رفع این مشکلات خواهیم آمد.
*سوختی که در این مدت مصرف شده از ذخایر قبلی بوده است
وی در ادامه تصریح کرد: سوختی که تا این مدت مصرف کردیم از ذخایر قبلی ما بوده و سوخت پتروشیمی را نیز ذخیره کرده‌ایم؛ البته بخشی از سوخت پتروشیمی وارد بنزین مصرفی می‌شود چون اکتان آن از ۱۰۰ و بالاتر از سوپر است و اکتان کلی بنزین مصرفی را بالا می‌برد.
رویانیان با بیان اینکه اکتان سوخت ما الان ۸۷ است که سالهای گذشته ۸۵ بود و در آینده به ۹۰ می‌رسد، گفت: کیفیت سوخت نسبت به ۲ سال پیش پایین نیامده و بالا رفته است چنانکه اکتان سوخت استحصال شده پتروشیمی ۱۰۰ از ۱۰۰ است.
وی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف عمده وزارت نفت حفظ کیفیت سوخت است، اظهار داشت: مونوکسید کربن که یکی از عوامل آلودگی است ناشی از سوختن ناقص در ماشین، آبگرمکن و بخاری است اما اصل مشکل به حرکت نکردن هوای تهران در مدت زمان زیاد بازمی‌گردد.
رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت اضافه کرد: وزارت نفت نرم‌افزاری را در جایگاهها نصب کرده که امکان ارائه سوخت ۳ نرخی را ارائه می‌کند.
وی در ادامه گفت: پس از هدفمندی یارانه‌ها در اکثر شهرهای بزرگ مترو راه می‌افتد، راه‌اهن توسعه جدی پیدا می‌کند، آزادراهها افزایش می‌یابند و ناوگان نوسازی می‌شود؛ در عین حال سیستم‌های نوین مدیریتی هوشمند کاربردی می‌شود و جهش خوبی در حمل و نقل اتفاق می‌افتد.
* سی‌ان‌جی نیز دو نرخی می‌شود
رویانیان در ادامه در پاسخ به پرسشی اظهار داشت: اخذ سفته برای تسهیلات خطوط اعتباری سوخت رانندگان ممنوع است اما بعضی بانکها کم لطفی کردند که آقای رئیس جمهور دیروز به وزیر اقتصاد دستور دارند ظرف ۴۸ ساعت این مشکل را برطرف کنند اما رانندگان در مورد بانکها یا شعبی که تخلف می‌کنند می‌توانند یا به شعب اصلی یا به ما شکایت کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: CNG افزایش قیمت دارد و به ۳۰۰ تومان می‌رسد که بعد از چند ماه دو نرخی می‌شود و قیمت آن برای خودروهای شخصی و عمومی متفاوت خواهد بود.
وی افزود: قیمت بنزین سهمیه‌ای ۴۰۰ تومان و آزاد ۷۰۰ تومان و قیمت گازوئیل سهمیه‌ای که برای حمل و نقل عمومی و کشاورزی استفاده می‌شود۱۵۰ تومان و قیمت آزاد آن ۳۵۰ تومان خواهد بود.
رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت اضافه کرد: در دی ماه امسال شخصی‌ها ۱۱۰ لیتر و تاکسی‌ها ۹۰۰ لیتر بنزین دریافت می‌کنند که نیمی از آن ۱۰۰ تومانی و نیمی ۴۰۰ تومانی است.
رویانیان اظهار داشت: میزان سهمیه ۴۰۰ تومانی که تا مدت زیادی ادامه دارد به اندازه سهمیه پیشین است و میزان سهمیه ۱۰۰ تومانی دی ماه به طور متوسط ۱۵ درصد از سهمیه قبلی کمتر است.
وی در ادامه با بیان اینکه ۹۰۰ هزار نفر در سامانه وانت بارها ثبت نام کرده‌اند که در مرحله پایش و تحقیق قرار دارد، گفت: فعلا همه را مشابه دیده‌ایم اما از ماه آینده آنهایی که حمل بار نمی‌کنند سهمیه شخصی دریافت می‌کنند.
وی تاکید کرد: قیمت اتوبوس و مینی‌بوس، مترو، هواپیما، قطار در سراسر کشور تغییر نمی‌کند، درصد افزایش کرایه دیگر خودروهای حمل و نقل عمومی نیز منطقی خواهد بود.

0 نظرات:

ارسال یک نظر

مطالب قبلي