جریمه دیرکرد اقساط بانکی بخشیده می شود

۱۳۸۹/۰۹/۲۲ | برچسب‌ها: | 0نظرات

محمود بهمنی در حاشیه جلسه دیشب هیئت دولت اظهار داشت: در بسته سیاستی بانک مرکزی خواستار آن شده ایم که تکلیف همه واحدهای تولیدی و کسانی که به شبکه بانکی کشور بدهکارند تعیین شود.  
وی افزود: در این بسته همچنین اعلام کرده ایم کسانی که بخواهند بدهی های معوقه خود را پرداخت کنند بانکها می توانند جریمه 6 درصدی آنها را تخفیف بدهند؛ یعنی اصل و سود را بگیرند و همه مبلغ جریمه های تعلق گرفته را ببخشند.
به گفته رئیس کل بانک مرکزی، این بخشودگی شامل کسانی می شود که بخواهند همه مبلغ بدهی خود را یکجا پرداخت کنند.

بهمنی در ادامه، با بیان اینکه امسال روند پرداخت تسهیلات روند افزایشی داشته است گفت: اما مطالبات معوقات بانکی روند کاهشی داشته است و با برنامه ریزیهای صورت گرفته، انتظار می رود این روند کاهشی بیشتر شود.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره افتتاح حساب پس انداز ارزی هم اظهار داشت: کسانی که منابع ارزی اعم از دلار، یورو یا سایر ارزهای خارجی دارند می توانند با مراجعه به واحدهای ارزی بانکها حساب پس انداز افتتاح کنند.

وی درباره سودی که به این حسابها تعلق می گیرد گفت: در گذشته 2 درصد سود به این حسابها تعلق می گرفت اما اکنون بانکها 4 تا 5 درصد به این سپرده ها سود می دهند.
در کشورهای اروپایی، امریکایی و برخی کشورهای آسیایی با توجه به میزان تورم، به حسابهای ارزی از 25 صدم درصد تا یک درصد سود پرداخت می شود.

بهمنی در ادامه با بیان اینکه سپرده گذاران هر زمان که تمایل داشته باشند می توانند اصل و سود سپرده های خود را دریافت کنند اظهار داشت: این افراد همچنین می توانند سود و اصل پول خود را به صورت معادل ریالی از بانکها دریافت کنند.

0 نظرات:

ارسال یک نظر

مطالب قبلي