کشف جديد محققان درباره آلزايمر

۱۳۸۹/۰۹/۲۳ | برچسب‌ها: | 0نظرات

http://www.behsite.ir/upload/iblock/51f/alzaimer_2141.jpg
محققان علوم پزشکی به تازگی دریافتند با افزایش سطح یک پروتئین در خون می توان روند کند شدن حافظه را در آلزایمر مهار کرد. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از شیکاگو ، محققان می گویند بالا بودن پروتئینی به نام سی بی پی CREB-binding protein در موش ، روند تثبیت آلزایمر و کندی حافظه را مهار کرد. دکتر سالواتوره اودو و همکارانش در دانشگاه تکزاس در سن آنتونیو طی مقاله ای در شماره اخیر نشریه آکادمی ملی علوم اعلام کردند ما به این روش قادریم روند کندی حافظه و یادگیری را در مبتلایان به آلزایمر ، متوقف کنیم. مغز ما از میلیون ها سلول عصبی تشکیل شده است و هر دسته از این سلول های عصبی با هم تشکیل یک بخش را می دهند و هر بخش عهده دار یک مسؤلیت است.

به عنوان مثال بخش بینایی که در ناحیه پشت سری قرار گرفته، مسئول بررسی اطلاعاتی است که از چشم ها آمده است.

بدین ترتیب ما تشخیص می دهیم که چه دیده ایم. این سلول های عصبی برای بررسی و انتقال اطلاعات با یکدیگر و با بخش های دیگر در ارتباطند.

این ارتباط به صورت جریان الکتریکی کوچکی است که از یک سلول به سلول بعدی انتقال پیدا می کند.

اما چون این سلول ها به یکدیگر نچسبیده اند، بین آنها یک فضای خالی کوچک وجود دارد. این فضای خالی کوچک توسط یک ماده شیمیایی مخصوص پر می ‌شود که انتقال جریان الکتریکی بین سلول ها را سریعتر و آسانتر می کند.

این ماده شیمیایی مخصوص که "سروتونین" نام دارد، توسط خود مغز ترشح می شود. با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح این ماده شیمیایی یا سروتونین کاهش می یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد.

خاطره ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که براى یاداوری آن ها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد.

به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند. در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت کاهش می یابد.

اما این مسئله همیشه به علت پیر شدن سلول ها نیست.

سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول های مغز می شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می توانند خطر ابتلا به آلزایمر افزایش دهند. آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و کم کم تا آنجا پیش می رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می کند.

بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد اما می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

0 نظرات:

ارسال یک نظر

مطالب قبلي