بررسی بازار خودرو بعد از هدفمندی یارانه ها

۱۳۸۹/۱۰/۰۲ | برچسب‌ها: | 0نظرات
اگرچه با افزایش قیمت سوخت‌، بازار خودرو کشور بیش از پیش به رکود رفت و خرید و فروش کاهش یافت‌، اما قیمت‌ها افول چندانی نکرده و حتی برخی خودروها با افزایش قیمت نیز مواجه شدند.
آنطور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند‌، بیشتر مشتریان فعلا برای خرید خودرو دست نگه داشته و با حالتی سردرگم‌، منتظر اتفاق‌های آتی در بازار مانده اند. به گفته فعالان بازار‌، این هفته قیمت مدل‌های پژو ۲۰۶ تا حدی اندک رشد کرد و دوگانه‌سوزها (به جز پارس) نیز با وجود افزایش قیمت گاز‌، تغییر خاصی را تجربه نکردند.
به گفته کارشناسان‌، گرانی سوخت طی هفته‌های پیش رو تاثیر خاص خود را بر بازار و قیمت خودروهای داخلی خواهد گذاشت‌، به نحوی که کم‌مصرف‌ها و دوگانه سوزها با رشد تقاضا و قیمت روبه‌رو می‌شوند و پرمصرف‌ها نیز افت خواهند کرد.
هرچند بازار خودرو هم اکنون در رکود به سر می‌برد‌، اما کارشناسان معتقدند با وجود افزایش قیمت بنزین و گاز‌، مردم باز هم به خرید خودرو رغبت نشان خواهند داد‌، اما الگوی مصرف آنها تغییر می‌کند. در واقع گرانی سوخت‌، میزان استفاده از خودروها را کم کرده و از آن سو مشتریان را به سمت خرید محصولات کم‌مصرف و دوگانه سوز سوق می‌دهد.
افزایش قیمت پژو ۲۰۶
اما سری به بازار بزنیم و ببینیم با اجرای رسمی‌قانون یارانه‌ها‌، قیمت خودروها در چه وضعیتی قرار دارد.
آن طور که خبر می‌رسد‌، برخی اعضای خانواده پژو ۲۰۶ با افزایش قیمت مواجه شده اند. ۲۰۶ تیپ ۶ که اتومات نیز هست‌، هم اکنون ۱۹ میلیون تومان قیمت دارد و ۲۰۶ تیپ ۲ نیز با قیمت ۱۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. در بین مدل‌های صندوق دار ۲۰۶ نیز‌، V9 که از دنده اتومات بهره می‌برد‌، قیمتی برابر با ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و V8 نیز ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. مدل V20 نیز اگر در بازار موجود باشد‌، تا ۱۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد. خانواده ۲۰۶ جزو کم‌مصرف‌های بازار خودرو ایران به حساب می‌آیند.
افت و خیز پارس
هرچند مدل بنزینی پژو پارس حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزان شده‌، اما نوع دوگانه سوز این خودرو رشد قیمت را تجربه کرده است. آنطور که از بازار خبر می‌رسد‌، هم‌اکنون پارس بنزینی با قیمت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و نوع دوگانه سوز آن نیز ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
همچنین پژو ۴۰۵ که دومین خودرو پرتیراژ کشور به شمار می‌رود‌، در مدل بنزینی خود ۱۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد‌، اما مدل دوگانه سوز این محصول ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. پارس و ۴۰۵ بنزینی‌، جزو پرمصرف‌ترین خودروهای کشور به شمار می‌آیند و از همین رو کارشناسان افت تقاضا و قیمت این دو را با توجه به گرانی بنزین‌، پیش بینی می‌کنند.
زانتیا افت کرد
بیشترین تغییر قیمت را در بازار خودرو این هفته‌، زانتیا تجربه کرد‌، خودرویی که چندی پیش از سایپا رفت. این محصول که طی چند ماه گذشته حدود چهار میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد‌ه، در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. ریو نیز به عنوان دیگر محصول سایپا‌، همچنان بر قیمت گران خود پابرجا مانده و ظاهرا فعلا قصد پایین آمدن ندارد. این خودرو هم اکنون ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
ظاهرا مشکلاتی برای تامین قطعات ریو پیش آمده و دلیل افزایش قیمت این محصول به همین موضوع مرتبط می‌شود. از ریو و زانتیا که بگذریم‌، پراید به عنوان یکی از کم‌مصرف‌های بازار خودرو کشور‌، تغییر قیمتی خاصی را تجربه نکرده است. این خودرو در مدل بنزینی‌، هفت میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد‌، اما نوع دوگانه‌سوز آن قیمتی برابر با ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را داراست. البته پراید دوگانه سوز را می‌توان در رنگ سفید‌، ارزانتر نیز خرید. به گفته کارشناسان‌، پراید به دلیل تیراژ بالا‌، احتمالا تغییر قیمت چندانی را در جریان گرانی سوخت تجربه نخواهد کرد.
رشد تقاضا برای EF7
اگرچه مشتریان داخلی چندان دل خوشی از خودروهای دوگانه سوز ندارند‌، اما به هر حال گرانی سوخت تاثیر خود را گذاشته و افزایش تقاضای این خودروها را در پی داشته است. آن‌طور که خبر می‌رسد‌، در بین دوگانه سوزها‌، سمند مجهز به موتور EF7 (موتور پایه گازسوز)‌، با استقبال قابل توجه ای روبه‌روست. این خودرو در حال حاضر ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از جمله موارد برتری خودروهای مجهز به موتور پایه گاز نسبت به دوگانه سوزهای پایه بنزینی‌، افت توان کمتر و بهینه‌تر بودن آنهاست.البته قیمت آنها نیز بالاتر است‌، به نحوی که هم‌اکنون سمند LX دوگانه سوز یک میلیون تومان ارزانتر از سمند پایه گازسوز EF7 به فروش می‌رسد. مدل بنزینی سمند LX نیز ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین سورن نیز با قیمت ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
بازار شاسی بلندها
نگاهی نیز به بازار برخی خودروهای شاسی بلند بیندازیم‌، خودروهایی که از مصرف سوخت بالایی نسبت به سواری‌ها برخوردارند. در حال حاضر نیسان رونیز اگر در بازار موجود باشد‌، تا مرز ۳۲ میلیون تومان نیز مشتری خواهد داشت.
این در شرایطی است که بنابر شنیده‌ها تولید نیسان رونیز برای همیشه متوقف شده و این شاسی بلند پرمصرف‌، دیگر در پارس خودرو مونتاژ نخواهد شد. همچنین سوزوکی گرند ویتارا نیز که در ایران خودرو خراسان به مونتاژ می‌رسد‌، هم‌اکنون با قیمت ۴۵ میلیون تومان در مدل اتومات قیمت دارد. نوع دنده‌ای ویتارا هم با قیمت ۳۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

0 نظرات:

ارسال یک نظر

مطالب قبلي