همه چیز درباره یارانه ها و قیمت های جدید +جدول قیمت ها

۱۳۸۹/۱۰/۰۴ | برچسب‌ها: | 0نظرات

طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، طرحی است که حذف یارانه‌های خدمات و کالاهای مصرفی و واقعی کردن قیمت‌های حامل انرژی را در دستور کار خود دارد. رئیس‌جمهور در رابطه با اهمیت اجرای این طرح گفت «با استفاده ۴ برابر از انرژی متاسفانه رفاه نداریم» که این طرح می‌تواند این مسئله را برطرف کند.
اما این طرح چه تغییری در زندگی مردم ایجاد خواهد کرد؟ رئیس‌جمهور معتقد است که از روز اول اجرای این طرح، زندگی شش دهک جامعه دچار تغییر محسوس می‌شود، دو دهک باید صرفه‌جویی کنند و دو دهک باید خیلی صرفه‌جویی کنند و سبک زندگی خود را تغییر دهند.
یارانه حذف شده از خدمات و کالاها قرار است بین ایرانیان تقسیم شود؛ هر ایرانی برای مصرف دو ماه خود، ۸۹ هزار تومان دریافت خواهد کرد. این ۸۹ هزار تومان شامل ۸ هزار تومان یارانه اضافی نان است تا «مردم بتوانند نان با کیفیت مصرف کنند». تمام اشخاصی که برای دریافت یارانه‌ها ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند یارانه‌ها را از حساب‌های بانکی خود برداشت کنند. قرار است تا پایان سال، یک نوبت دیگر یارانه‌ها به حساب مردم واریز شود.
مردم می‌توانند این یارانه‌ها را به نحو دلخواه خود هزینه کنند گرچه رئیس‌جمهور از مردم خواست تا دو ماه صبر کنند و با بررسی قبض‌ها و هزینه‌ها به نتیجه‌گیری برای نحوه خرج مبالغ دست یابند.
آن‌گونه که ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرده، قیمت‌های حامل‌های انرژی، آرد، نان و آب شرب (شهری و روستایی) تغییر کرده و «واقعی می‌شوند.» رئیس‌جمهور گفته تغییر قیمت‌ها با شیب ملایم رخ خواهند داد.
حامل‌های انرژی
مواد سوختی و برق، خدماتی هستند که در این بخش دچار تغییر قیمت شده‌اند.
قیمت بنزین، چه سهمیه‌ای و چه آزاد با افزایش همراه بوده است. بنابر اطلاعیه دولت، بنزین سهمیه‌ای لیتری ۴۰۰ تومان به فروش خواهد رسید. بنزین معمولی نیز لیتری ۷۰۰ تومان خواهد بود. البته این قیمت‌ها شامل بنزین‌های باقی‌مانده از قبل از ۲۸ آذر (سهمیه دی ماه) نمی‌شود، بدین معنی که ۵۰ لیتر سهمیه ریخته شده در روز ۲۷ آذر و سهمیه باقی‌مانده در کارت سوخت هر صاحب‌خودرو تا زمان پایان آن به قیمت لیتری صد تومان به فروش خواهد رسید. قیمت سهمیه‌ای بنزین سوپر لیتری ۵۰۰ تومان و قیمت آزاد بنزین سوپر نیز لیتری ۸۰۰ تومان است.
گاز مایع (LPG)، دیگر حامل انرژی است که با افزایش قیمت روبرو شده است. گاز مایع برای حمل و نقل لیتری ۳۰۰ تومان (هر کیلو ۵۴۰ تومان) و برای مصارف خانگی لیتری ۱۰۰ تومان (هر کیلو ۱۸۰ تومان) اعلام شده است. مقامات اعلام کرده‌اند که استفاده از این سوخت از دی ماه به بعد بدلیل اهمیت آن، «کنترل» خواهد شد.
خودروهای گازسوز (CNG) از این پس باید برای هر متر مکعب سوخت، ۳۰۰ تومان (هر کیلوگرم ۴۰۵ تومان) پرداخت کنند. ظرفیت مخازن بزرگ CNG که بر روی خودروها نصب شده، ۲۰ متر معکب (۱۳ کیلوگرم) می‌باشد.
اگر در بخش‌های حمل و نقل، کشاوری و صنعت مشغول به کار هستید؛ گازوئیل سهمیه‌ای را به قیمت ۱۵۰ تومان و آزاد را به قیمت ۳۵۰ تومان دریافت کنید. گازوئیل نیروگاهی نیز ۳۵۰ تومان است. برای بخش کشاورزی روزانه ۱۰ میلیون لیتر گازوئیل در نظر گرفته شده است.
دولت، قیمت نفت کوره نیروگاهی را ۲۰۰ تومان تعیین کرده و نفت کوره حرارتی نیز به همین قیمت به فروش می‌رسد. قیمت نفت سفید حرارتی برای مصارف خانگی بر اساس سهمیه منطقه‌ای، ۱۰۰ تومان است.
قیمت متوسط برق خانگی تا قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها حدود ۱۷ تومان بود اما اکنون به ۲۲ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت تعیین شده برای حداقل مصرف هر کیلوات ساعت ۲۷ تومان در نظر گرفته شده است. قیمت برق مازاد بر ۱۰۰ کیلووات تا ۲۰۰ کیلووات ۳۲ تومان؛ قیمت برق مازاد بر ۲۰۰ کیلووات تا ۳۰۰کیلووات نیز ۷۲ تومان؛ قیمت برق مازاد بر ۳۰۰ کیلووات تا ۴۰۰ کیلووات ۱۳۰ تومان؛ قیمت برق مازاد بر ۴۰۰ کیلووات تا ۵۰۰ کیلووات ۱۵۰ تومان و قیمت برق مازاد بر ۵۰۰ کیلووات تا ۶۰۰ کیلووات ۱۹۰ تومان اعلام شده است. قیمت مناطق گرم‌سیر نیز ۱۴ تومان تعیین شده است.
قیمت برق صنعتی ۴۰ و برای کشاورزی ۱۴ تومان پیش‌بینی شده است. قیمت برق دولتی و تجاری نیز ۱۲۰ تومان تعیین گردیده است که بصورت پلکانی حساب می‌شود. برق اماکن عمومی فرهنگی و مساجد نیز با نرخ حداقلی ۲۵ تومان حساب خواهد شد. گرچه ۴۵ درصد یارانه برق حذف شده اما دیگر آبونمان برق در قبض‌هایی که هر دو ماه صادر خواهد شد، محاسبه نمی‌شود و تنها ۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت خواهد شد.
قیمت متوسط هر مترمکعب گاز طبیعی (خانگی) که پیش از این حدود ۱۳ تومان بود به ۷۰ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت گاز بسته به منطقه سردسیر و گرم‌سیر متفاوت است.
آب شرب
گزارش خبرگزاری‌ها حاکی از این است که متوسط قیمت هر مترمکعب آب شرب برای کل کشور در منازل مسکونی ۲۵۰ تومان و برای قیمت آب بخش صنعت ۴۱۲ تومان در زمان اجرای هدفمندی یارانه ها تعیین شده است. آب روستایی در بخش خانگی، ۹۵ تومان و بخش غیرخانگی ۴۰۰ تومان ابلاغ شده است.  البته قیمت خدمات فاضلاب هنوز هیچ تغییری نکرده است.
در این رابطه معاون وزیر نیرو گفته قیمت آب شرب خانگی در ۱۰ طبقه از صفر تا ۵ متر مکعب، از ۵ تا ۱۰ متر مکعب، از ۱۰ تا ۱۵ متر مکعب، ۱۵ تا ۲۰ متر مکعب، ۲۰ تا ۲۵ متر مکعب، ۲۵ تا ۳۰ متر مکعب، ۳۰ تا ۳۵ متر مکعب، ۳۵ تا ۴۰ متر مکعب، ۴۰ تا ۵۰ متر مکعب و طبقه دهم بالاتر از ۵۰ متر مکعب قرار دارد. به گفته وی، قیمت آب ۸۵ درصد مصرف‌کنندگان آب شهری زیر ۳ هزار تومان در ماه افزایش پیدا می‌کند.
آرد و نان
هر کیلوگرم آرد در کل کشور بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ تومان خواهد بود و در واقع از امروز دیگر آرد ۴۰۰ تومانی، ۴۵۰ تومانی و یا ۷۵ ریالی وجود نخواهد داشت. مقامات مسئول اعلام کرده‌اند که قیمت آرد ۷ درصد ۲۸۰ تومان، آرد ۱۲ درصد ۲۹۰ تومان و آرد ۱۸ درصد ۳۰۰ تومان پیش‎بینی شده است.
قیمت گندم در سراسر کشور تک‌نرخی و با قیمت ۲۵۰ تومان عرضه خواهد شد. قیمت آرد با توجه به درصد سبوس‌گیری آن از ۲۸۰ تا ۳۰۰ تومان متغیر خواهد بود.
در همین حال جزئیاتی از جلسه قیمت‌گذاری نان منتشر شده است. قیمتها عبارتند از لواش ۱۰۰ تومان، سنگک ۴۰۰ تومان، تافتون ۲۰۰ تومان و بربری ۳۵۰ تومان.
می‌خواهید محاسبه‌ای سرانگشتی از هزینه‌های خود داشته باشید؟ این هم ماشین حساب!
قیمت کالاها چه تغییری خواهد کرد؟
با ایجاد تغییر در قیمت حامل‌های انرژی و برخی دیگر خدمات، انتظار تغییر قیمت کالاها نیز وجود دارد اما رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی روز شنبه ۲۷ آذر خود تاکید کرد که حتی قیمت‌ها در برخی بخش‌ها با کاهش روبرو شود. در عین حال رئیس‌جمهور از اصناف خواست تا تغییری در قیمت‌های خود ندهند و در صورتی که احتمال ضرر را می‌دهند با اصناف و یا وزارت بازرگانی و ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها تماس بگیرن و «دولت آن‌ها را کمک خواهد کرد تا به سوددهی برسند.»
در عین حال سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت نیز گفت ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها به مدیریت معاون اول رئیس‌جمهوری نظارت‌های کلی را انجام می‌دهد. در عین حال مردم در صورت بروز مشکل در خصوص قیمت‌های بازار باید با وزارت بازرگانی، بخش کشاورزی با وزارت کشاورزی و بخش صنعت با وزارت صنایع تماس بگیرند و این دستگاه‌ها مکلفند شماره تلفن‌ و امکان ارتباطات مردم با خود را فراهم کنند. وزیر راه و ترابری هم گفته قیمت بلیط هواپیماها فعلا تغییری نخواهد کرد.
با توجه به وعده دولت، پس در صورت مشاهده هرگونه تغییر در قیمت کالاها و یا گران‌فروشی به بهانه اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها با اصناف مربوطه و یا شماره تلفن ۱۲۴ وزارت بازرگانی تماس بگیرید. این تلفن ۲۴ ساعته فعال است ولی تنها از ساعت ۸ تا ۲۲ اپراتور پاسخ‌گو است و در بقیه ساعات می‌توانید پیام خود را ضبط کنید. شماره ۰۹۶۱۰ هم دیگر شماره‌ای است که می‌توانید برای شکایت با آن تماس بگیرید.
راهنما
مقامات دولتی از افکار عمومی خواسته‌اند تا به هیچ‌وجه به شایعات توجه نکنند و تنها به اطلاعات منتشره از مبادی رسمی و اطلاعیه‌های رسمی ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها توجه کنند.
می‌توانید اخبار با موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها را در بخش هدفمندی یارانه‌های سرویس اقتصادی «فردا» دنبال کنید. کلیه اخبار مرتبط با این موضوع نیز از طریق برچسب هدفمند کردن یارانه‌ها در «فردا» قابل پیگیری است. [توجه: بخش فنی «فردا» بدلیل حملات ایجاد بار مجازی بر روی سرور سایت، موقتا امکان آرشیو و جست‌وجو از طریق برچسب را غیرفعال کرده که بزودی مجددا فعال خواهد شد].
منبع رسمی انتشار بیانیه‌ها مرتبط با هدفمند کردن یارانه‌ها، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت است. این بیانیه‌ها در خبرگزاری‌ها و صدا و سیما نیز منعکس می‌شوند. برای آشنایی بیش‌تر با قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و ساز و کارهای آن هم می‌توانید از وب‌سایت کارگروه تحول اقتصادی دولت استفاده کنید. برای ارتباط با این کارگروه می‌توانید با این شماره تلفن‌ها تماس بگیرید (اگر خارج از تهران هستید، کد ۰۲۱ را هم شماره‌گیری نمائید): ۳۳۹۶۷۱۰۰؛ ۳۳۹۶۷۲۰۰؛ ۳۹۹۰۲۰۱۴؛ ۳۹۹۰۲۲۱۰ .
با وزارت بازرگانی نیز بغیر از تلفن ۱۲۴ و ۰۹۶۱۰ می‌توانید با تلفن ۸۲۲۱۱ تماس بگیرید.
اگر در رابطه با نحوه توزیع فرآورده‌های نفتی و یا قیمت آن‌ها هم سئوالی دارید، با شماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرید. ساعت ۸ صبح تا ۹ شب، زمان فعالیت این خط اعلام شده است.
وزارت نیرو نیز اعلام کرده که بزودی در قسمت اخبار خود و بخش هدفمندی یارانه‌ها، اطلاعات بیش‌تری در رابطه با این طرح و خدمات این وزارت‌خانه منتشر خواهد کرد.
وزارت راه و ترابری هم راه‌های ارتباطی خود را پیامک و تلفن اعلام کرده است. شماره تلفن ۱۳۹ و شماره پیامک ۳۰۰۰۱۳۹ برای ارسال پیام در مورد قیمت بلیت قطار اعلام شده است. شماره تلفن‌های ۶۶۰۲۵۳۲۹؛ ۶۱۰۲۲۳۵۵؛ ۶۱۰۲۲۰۰۳ برای شکایت از قیمت بلیط‌های هواپیماها و شماره تلفن‌های ۴۴۶۶۲۳۴۴۸ و ۶۵۶۲۶۳۳۸ برای شکایت در مورد بلیط‌های شرکت هواپیمای ملی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است. اگر در رابطه با قیمت بلیط ناوگان برون‌شهری جاده‌ای شکایتی دارید، شماره پیامک ۳۰۰۰۱۴۲ و تلفن ۸۸۸۰۴۴۴۰۰ اعلام شده‌اند. (همه شماره تلفن‌ها با پیش‌شماره ۰۲۱ تهران)
اگر مشتری بانک ملی هستید و سئوالی در رابطه با هدفمند کردن یارانه‌ها و خدمات این بانک دارید؛ ضمن حضور در شعب، می‌توانید با شماره ۶۴۱۴ (با پیش شماره ۰۲۱ تهران) تماس بگیرید. هنوز دیگر بانک‌ها، اطلاعات تماس در رابطه با طرح هدفمندی یارانه‌ها را منتشر نکرده‌اند؛ اما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر به شعب بانک خود و یا سایت آن‌ها مراجعه نمائید.

0 نظرات:

ارسال یک نظر

مطالب قبلي